BUDOWNICTWO Artur  

Geotechnika w budownictwie

Badania geotechniczne są bardzo ważne, chociaż nie zawsze mamy świadomość tego, że są one wykonywane. Takie badania powinny być przeprowadzane przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji budowlanej. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ tylko geotechnika jest w stanie stwierdzić czy na danym gruncie można wznieść budynek. Ta nauka najczęściej jest wykorzystywana w krajach, na których terenie występują trzęsienia ziemi. Jednak i w naszym kraju coraz częściej przekonujemy się do geotechniki i można powiedzieć, że ta nauka zyskuje na znaczeniu.

Badania geotechniczne składają się przeważnie z trzech etapów. Na samy początków zostają wykonane specjalistyczne wykopy, które pozwalają ocenić warunki gruntowe. Specjaliści w tej dziedzinie potrafią stwierdzić czy na danym terenie może dojść do trzęsienie ziemi. Dla budownictwa ma to oczywiście bardzo duże znaczenie. Jeżeli teren nie przejdzie pozytywnie badań geotechnicznych, to nie będzie tam można wznieść budynku.

Specjaliści w dziedzinie geotechniki często towarzyszą podczas trwania całej budowy. Drugim etapem ich badań jest bowiem kontrolowanie podczas wykonywania budowli. Dzięki odpowiednim sprzętom oraz wiedzy mogą oni odpowiednio wcześniej zareagować jeżeli zacznie się dziać coś niepokojącego. W ten sposób mogą nawet uratować życie wielu osobom. Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy i uważamy, że ich praca nie jest wcale potrzebna. Jednak bez wiedzy tych specjalistów mogłoby nawet każdego dnia dochodzić do jakichś katastrof budowlanych i wielu ludzi straciłoby życie. Warto więc docenić pracę tych specjalistów, ponieważ jest ona naprawdę bardzo potrzebna. Nie każdy przecież posiada taką wiedzę jak oni i o tym też należy pamiętać.

Ostatnim etapem badań geotechnicznych jest kontrola zachowania się górotworu, czyli utworu skalnego, w którym prowadzone są prace. Tak naprawdę kontrolować trzeba regularnie, ponieważ nigdy nie wiadomo przecież co może się zdarzyć. Ziemia się porusza i rządzi się swoimi własnymi prawami. Czasami jedno zdarzenie może doprowadzić do trzęsienia, więc tak naprawdę zawsze powinno mieć się wszystko pod kontrolą. Dzisiaj na szczęście jest to możliwe i w razie niebezpieczeństwa możemy szybko reagować. Oczywiście powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę, żeby móc działać efektywnie w momencie zagrożenia. Na co dzień nie bierzemy udziału w takich wydarzeniach, więc nic dziwnego, że nie każdy posiada odpowiednią wiedzę, która czasami może uratować życie. Dlatego ważne jest to, żeby były osoby, które znają się na takich rzeczach i będą wiedzieć co robić jeśli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. Bez takich osób byłoby trudniej, więc dobrze, że są ludzie, którzy specjalizują się w takich dziedzinach. Jest to trudna nauka, więc tym bardziej należy ich odpowiednio docenić. Nie każdy przecież taką wiedzę posiada.

Skomentuj Artykuł