BUDOWNICTWO Artur  

ABC tynkowania

Tynkowanie pomieszczenia na pozór wydaje się bardzo proste. Wystarczy wybrać tynk i znaleźć dobrego fachowca, prawda? Faktycznie – tak właśnie jest. Jednak jaką metodę tynkowania wybrać? Tynki maszynowe, czy raczej te nakładane ręcznie? Czym różnią się od siebie te dwa sposoby? Oraz przede wszystkim, jaki tynk wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz właśnie tutaj!
Jak już wiesz, istnieją dwie metody tynkowania. Tynkowanie ręczne, które w dzisiejszych czasach w dużej mierze zastąpiło już bardziej nowoczesne – tynkowanie maszynowe. Głównym powodem tego zajścia, jest oczywiście szybkość i wygoda w nakładaniu tynku. Sprawność tego procesu jest możliwa, dzięki specjalnemu agregatowi tynkarskiemu. Urządzenie to miesza wszelkie zaprawy, rozdrabnia powstałą masę, a następnie aplikuje ją na wybraną powierzchnię za pomocą węża. Dzięki temu tynki maszynowe nakłada się na ściany w znacznie szybszym tempie.
Wybór metody, którą chcemy zastosować, zależy głównie od wielkości powierzchni, jaką chcemy otynkować. Jeśli jest to niewielkie pomieszczenie, znacznie oszczędniejszym sposobem będzie tynkowanie ręczne. Zwykle jednak powierzchnia do otynkowanie jest większych gabarytów. Ekonomiczniejszym rozwiązaniem, będzie więc zainwestowanie w fachowców, którzy wykonają tynki maszynowe. Nie będzie to jedynie tańsze, ale również znacznie szybsze rozwiązanie.
Pozostaje nam tylko kwestia wyboru tynku. Wyróżniamy jego dwa główne typy: tynki cementowo-wapienne oraz tynki gipsowe.
Tynki cementowo-wapienne – idealnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i tych, w których panuje wilgoć. Są one bowiem odporne na działanie wody. Właśnie dlatego, nadaje się on do otynkowania powierzchni na zewnątrz. Poza tym tynk cementowo-wapienny świetnie tłumi dźwięk.
Tynki gipsowe – nadają się one wyłącznie do wnętrza budynku. Tynk gipsowy przepuszcza bowiem wilgoć, dlatego niekorzystne warunki takie jak deszcz nie pozwalają na użycie go na powierzchnie zewnętrzne. Dodatkowo jest on świetną bazą pod malowanie, gdyż ma gładką, białą strukturę.
Jak więc sam możesz zauważyć, wybór tynku oraz metody jego nałożenia jest faktycznie bardzo prosty. Teraz tylko pozostaje znaleźć dobrego fachowca!

Skomentuj Artykuł