DOM I OGRÓD Artur  

Drewno we wnętrzach

Nowoczesnym wnętrzom dodaje przytulności. Idealnie wpisuje się w styl rustykalny, boho czy hygge. Będzie też świetnym kontrastem w mieszkaniach czy biurach glamour. Do klasyki wnosi szlachetność. Ociepla aranżację i sprawia, że czujemy się bliżej natury. W najróżniejszych aranżacjach oferuje wiele możliwości.

Drewno – ponadczasowy materiał do każdej aranżacji

Drewno to materiał naturalny, uniwersalny i ponadczasowy. Jest wykorzystywane od wielu lat w aranżacji wnętrz. Można z niego wykonać m.in. meble oraz blaty drewniane, ale także deski podłogowe czy okładzinę na ścianach. Sprawdzi się też jako tworzywo na różne dodatki.

Łatwo można je dopasować do stylizacji. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. formę, kolor, wykończenie. Do wyboru jest wiele gatunków – na przykład najlepszy będzie blat dębowy lub z drewna egzotycznego, a na meble do mieszkania sprawdzi się buk. Do wnętrz w stylach klasycznym czy modnym shabby chic pasuje drewno bielone, a do nowoczesnych aranżacji klasyczne lub ciemne odmiany.

Drewno może stanowić mocny akcent albo jedynie dodatek. Możesz z niego wykonać większość elementów wyposażenia lub tylko wybrane – jak blaty drewniane czy deski podłogowe.

Impregnacja drewna a wytrzymałość

Drewno wymaga jednak pewnych zabiegów, by było trwalsze, a wykonane z niego elementy służyły przez wiele lat. Odpowiednio zaimpregnowane może być stosowane także w łazience oraz w kuchni. Modny jest blat kuchenny roboczy, a także blat drewniany na umywalkę. Wystarczy je regularnie impregnować poprzez olejowanie lub lakierowanie. Do jego czyszczenia i konserwacji można jednak używać tylko profesjonalnych preparatów.

Nie są to czynności skomplikowane ani czasochłonne. Drewniane meble i dodatki można wykorzystać w wielu wnętrzach, a dzięki odmiennym gatunkom, wybarwieniom i wykończeniem uda się stworzyć wymarzony wystrój.

Zalety drewna

Drewno jest przede wszystkim naturalne, świetnie izoluje i ociepla, dodaje wnętrzu szlachetności. Posiada walory użytkowe, ale także wizualne. Każdy, dla kogo istotne są idee ekologiczne, docenia jego odnawialność i brak negatywnego wpływu na środowisko. Jest chętnie stosowane także ze względu na wygląd i fakturę.

Co ważne, reguluje wilgotność pomieszczeń – wnętrza wykończone drewnem sprzyjają alergikom. Meble i wykończenie z drewna, z gatunków rodzimych i egzotycznych, stanowią ozdobę pomieszczeń. Drewno nie wychodzi z mody, pasuje do wnętrz w różnych stylach i można je łączyć z innymi materiałami – m.in. kamieniem, cegłą, szkłem czy klinkierem. Takie zestawienia gwarantują wyjątkowy efekt aranżacyjny.