pościel dla dzieci
DZIECI Artur  

Pościel dla noworodka – co warto wybrać?

Wybierając pościel dla noworodka większość rodziców zaczyna od rozeznania rynku i od podpytania znajomych, którzy posiadają dzieci co polecają. Na rynku istnieje bowiem wiele produktów, które możemy kupić do łóżeczka dziecięcego. Możemy bowiem kupić zarówno pościel dla noworodka, śpiworek, rożek jak i ochraniacz do łóżeczka. Ten ostatni jest jednak dosyć kontrowersyjny.

Wiele osób odradza używanie ochraniacza zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Warto pamiętać, że zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach dziecko nie porusza się po łóżeczku i ochraniacz tylko utrudnia właściwy przepływ powietrza. W późniejszym czasie w większości przypadków ochraniacz również będzie nieprzydatny. Warto natomiast postawić na dobrej jakości pościel dla dzieci bądź śpiworek do spania. Powinny być wykonane z odpowiednich materiałów.

Pościel do łóżeczka dziecięcego powinna być wykonana z oddychających, przyjemnych w dotyku materiałów. Na sam początek potrzebna jest nam tylko kołderka. Dziecko w pierwszych miesiącach życia nie powinno bowiem spać na poduszce. Dopuszczalne jest tylko podkładanie miękkich pieluszek, w celu ochrony łóżeczka przed ulewaniem malucha. Wszelkie poduszki, nawet te płaskie powinny być używane dopiero po upływie kilku miesięcy. Najlepszą i najbezpieczniejszą pozycją do spania jest bowiem pozycja z główką na płasko. Warto o tym pamiętać i nie umieszczać w łóżeczku zbędnych poduszek.

Jaką pościel warto wybrać?

Pościel dla noworodka powinna być wykonana z przyjemnego dla skóry, oddychającego materiału. Dziecko spędza w łóżeczku wiele godzin w ciągu dnia i nocy, musimy więc zapewnić mu odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Dobrze sprawdzą się pościele z bawełny, zwłaszcza bawełny muślinowej. Jest to materiał niezwykle przyjemny w dotyku, nie podrażnia wrażliwej skóry dziecka, a do tego jest dosyć prosty w praniu. Pościel warto bowiem często prać dla zachowania jak najwyższej higieny. Przed każdym użyciem pościel powinna być również dobrze wyprasowana w odpowiednich temperaturach. Zapewni to higienę i zabije większość drobnoustrojów i bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu dziecka.

W wyprawce dla niemowlaka powinny znaleźć się co najmniej dwa komplety pościeli. Jeśli nasz maluch rodzi się w miesiącach jesienno zimowych warto zastanowić się nad zakupem trzeciego kompletu. Zawsze bowiem powinniśmy posiadać jeden czysty komplet pościeli w szafce, by w razie konieczności móc szybko zmienić pościel na świeżo wypraną i wyprasowaną.